کد خبر : 113453 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jun 9 2018 7:02PM - 1397/03/19
1 نفر 0 نفر

عملیات مرمت وبازسازی بازار تاریخی شهرضا آغاز شد

سیناخبر- مرمت وبازسازی بازار تاریخی شهرضا با اعتبار اولیه 5میلیارد ریال آغاز شد.

عملیات مرمت وبازسازی بازار تاریخی شهرضا آغاز شد

به گزارش سیناخبر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان صبح شنبه در شهرضا گفت: با توجه به ثبت بازار تاریخی شهرضا در فهرست آثار ملی ، عملیات مرمت و بازسازی این اثر تاریخی با عملیات بازسازی از یکی از راسته های اصلی این بازار آغاز شد.

فریدون الله یاری پایان بازسازی این قسمت از بازار تاریخی شهرضا را اسفند 97 اعلام کرد.

الله یاری افزود: این عملیات بامشارکت شهرداری، راه وشهرسازی، اوقاف و امورخیریه ، میراث فرهنگی شهرستان شهرضا و بازاریان در قالب برنامه های ستاد باز آفرینی شهری  انجام می شود.

وی گفت: مرمت بخشهای فرسوده و آسیب دیده شامل استحکام بخشی ستونها ، طاقها و اجرای چند دهانه طاق از اقدامات مرمتی در دست اجرا در این بنای تاریخی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: ساماندهی، بدنه سازی ، کف سازی ، جداره سازی وساماندهی کابل های برق از جمله اقدامات اداره میراث فرهنگی برای بازسازی و مرمت بازار است.

الله یاری اهمیت این بازار تاریخی به لحاظ موقعیت جغرافیایی اشاره کرد و افزود: در دوره صفویه این بازار با توجه به اینکه در مسیر راه عراق و فارس قرار داشته و مرکز داد و ستد با ایلات قشقایی و بختیاری بوده، یک مرکز تجاری پررونق به حساب می‌آمده است.

وی همچنین با اشاره به بخشهای مختلف تجاری این بازار تصریح کرد: این بازار بزرگ و قدیمی در مرکز شهر شهرضا و در بخش های بازارآقا سیدعلی، نخود بریزها، کفاش‌ها، حاج ربیع و بازار مسگرهابوده که هم اکنون در اختیار کسبه آن شهرستان است.

رییس اداره راه وشهرسازی از آمادگی این اداره برای مشارکت در بازسازی ومرمت بازار تاریخی شهرضا خبرداد وگفت: از محل اعتبارات تملک دارایی شهرستان 300میلیون تومان برای این طرح به فرماندار شهرستان پیشنهاد داده شده است.

غلامرضا سبزواری افزود : اداره راه وشهرسازی آمادگی انجام مرمت بدنه اصلی بازار را دارد.

بازار بزرگ تاریخی شهرضا از جمله بازارهای قدیمی کشور محسوب می شود و متعلق به دوره سلجوقیان است که به شکل زیبایی در دل بافت قدیمی شهر طی قرون گذشته گسترش یافته است.

این بازار شامل چند کاروانسرا و اماکن قدیمی است ؛ در مرکز بازار چهار سوقی با گنبدی آجری بنا شده که از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می شود.

نوع ساخت و معماری بازار برگرفته از شیوه معماری دوره سلجوقیان با طاق های وسیع و بلند است.

وجود حجره های قدیمی و کاروانسراها و تیمچه ها بر شکوه و زیبایی این مکان تاریخی افزوده است.

 300اثر شناخته شده تاریخی و50اثر ثبتی در شهرضا وجود دارد.

شهرضا در 80 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang