کد خبر : 102690 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Feb 25 2018 2:33PM - 1396/12/06
0 نفر 0 نفر

استاندار اصفهان:

مدارس کانکسی و آفتابی در استان ‌‌برای من قابل تحمل نیست/برخی دانش آموزان شهرضایی درکانکس درس می خوانند

سیناخبر- استاندار اصفهان گفته که مدارس کانکسی و آفتابی در استان ‌‌برای من قابل تحمل نیست و این در حالی است که برخی دانش آموزان شهرضایی درکانکس درس می خوانند.

مدارس کانکسی و آفتابی در استان ‌‌برای من قابل تحمل نیست/برخی دانش آموزان شهرضایی درکانکس درس می خوانند

به گزارش سیناخبر، درگزارشی از تسنیم استاندار اصفهان رسیدگی به وضعیت مدارس کانکسی و آفتابی را از نان شب واجب تر دانسته که با توجه به درایت و دغدغه محسن مهرعلیزاده از زمان انتصاب به سمت استانداری اصفهان درمورد بحران آب و مسائل معیشتی واجتماعی مردم استان این موضوع دور ازانتظار نیست.

دراین گزارش آمده است که مهرعلیزاده در حاشیه همایش سراسری شوراهای آموزش و پرورش استان اصفهان و در جمع خبرنگاران گفت: ارتقای مشارکت مردم در برنامه‌های آموزشی و پرورشی یکی از اهداف شوراهاست و ترکیب اعضا و حضور ائمه جمعه برای تشویق مردم، مسئولان اداری برای ارائه تسهیلات و امکانات دولتی و اساتید دانشگاه و نخبگان برای پیگیری مطالب علمی و پژوهشی بسیار پسندیده است.

وی تصریح کرد: این شورا 70 درصد مسئولیت برنامه‌ریزی و ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی را به‌عهده دارد و من از آن‌ها خواستارم در یک زمان‌بندی محدود، برنامه مدونی پیرامون اتکای آموزش و پرورش شهرستان‌ها به مردم تهیه کنند و این مهم را به‌صورت پروژه‌ای و نَه برنامه بلندمدت پیگیری کنند.

استاندار اصفهان با اشاره به وجود مدارس کانکسی و آفتابی در استان افزود: برای من قابل قبول و قابل تحمل نیست که در اصفهان به‌عنوان یکی از آبادترین و پیشرفته‌ترین استان‌های کشور، مدارس کانکسی یا آفتابی داشته باشیم.

این مدارس باید جمع شود و رسیدگی به وضعیت آن‌ها از نان شب واجب‌تر است.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل باید از هرجا و به هر صورت ممکن کمک گرفت تا این تعداد محدود مدارس کانکسی از بین برود و برای افزایش سطح کیفی و کمی، برنامه‌ریزی جامعی داشت.

و این در حالی است که براساس اصل سی ام (30) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

هم چنین دربند شش ماده ۱۰ قانون اهداف و وظایف وزارت آموزش و پرورش تأمین و تدارک نیازمندی‌های آموزشی و پرورشی از وظایف این وزارتخانه بوده که موضوع این بند شامل ‌مکان تجهیزات، امکانات دیگرآموزشی و کمک آموزشی است.

به منظور احداث ،توسعه ،ترمیم ونوسازی ساختمان های مدارس تابع وزارت آموزش وپرورش ،تهیه وسائل وتجهیزات مورد نیاز آن ها ، ترمیم معیارها واستانداردهای مطلوب برای تجهیزات مدارس مذکور، سازمان نوسازي ،توسعه وتجهيزمدارس کشور از سال 1354 در وزارت آموزش وپرورش فعالیت خود راآغاز کرد.

اما دربخشی از گزارش ایمنا آمده است :

مدیرآموزش و پرورش شهرستان شهرضا اظهار کرد: در منطقه سروستان سه باب مدرسه نیمه تمام خیرساز وجود دارد که در همه آن‌ها خیران همه تعهدات خود را انجام داده‌اند، اما دولت به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است.

محمود رستگار از مذاکرات انجام شده با مسئولان سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان خبر داد و افزود: مسئولان این سازمان قول داده‌اند که از این مدارس نیمه تمام بازدید کنند و اعتبارات و امکانات لازم برای اتمام ساخت و ساز آن‌ها را فراهم کنند.

رستگار گفت: برای اتمام مراحل ساخت و ساز این مدارس نیمه تمام اعتباری در حدود یک میلیارد تومان نیاز است.

وی  اضافه کرد: اگر خانواده دانش آموزانی که در این مدرسه درس می‌خوانند رضایت دهند که این مدرسه به مدرسه دیگری در خیابان امام خمینی(ره) واقع درخیابان 45 متری شهرضا منتقل شود، مشکل دانش آموزانی که در این کانکس تحصیل می‌کنند نیز برطرف می‌شود، البته این تصمیم نیز ممکن است نارضایتی‌هایی به دنبال داشته باشد.

مدیرآموزش و پرورش شهرستان شهرضا گفت: یکی از کلاس‌های مدرسه دخترانه توحید شهرضا نیز در داخل کانکس تشکیل می‌شود.

رستگار با اشاره به انتشار برخی از شایعات درخصوص عدم ایمنی این کانکس‌ها، اظهار کرد: آموزش و پرورش در بحران اقتصادی است، بنابراین نباید مطالب به گونه‌ای بیان شود که این سازمان در انجام تعهدات خود کوتاهی کرده یا باعث نگرانی والدین شود.

تعداد دانش آموزان اندک ، مسافت دور از شهر و... از جمله دلایلی است که شاید وزارت آموزش وپرورش را در احداث مدرسه در مناطق مختلف شهری و روستایی تبرئه می کند.

درس خواندن در کانکس ها یا سازه های از پیش ساخته شده باید تنها برای رفع سریع نیاز به فضای آموزشی مورد استفاده قرار گیرند و در کمترین زمان ممکن با مدارس استاندارد با مصالح متعارف جایگزین شوند.

چرا که تحصیل در این کانکس ها برای دانش آموزان دغدغه ها و مشکلات فراوانی را به دنبال داشته و دغدغه گرمایش این سازه های فلزی در زمستان همه ساله متولیان امر و اولیای دانش آموزان را به خود مشغول می کند.

 درهمین راستا مدرسه خیرساز صفیان درشهرک سروستان شهرضا و در چند صدمتری کلاس های کانکسی به همت خیر مدرسه ساز با هزینه  6میلیارد ریالی احداث شده ونیمه کاره رها شد.

درزمان آغاز عملیات اجرایی این مدرسه درسایت اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان می خوانیم:

پنجشنبه 19 اردیبهشت ماه 92 کلنگ یک باب مدرسه 6 کلاسه در شهرضا توسط  خیّر محترم جناب آقای حاج محمد صفیان به زمین زده شد .

این مراسم با حضور فرماندار و تعدادی از مسئولین ادارات ، مسئول مشارکتهای مردمی اداره کل نوسازی مدارس استان و مجمع خیّرین مدرسه ساز بر گزار گردید.

مدرسه حاج محمد صفیان در زمینی  به مساحت 2500 مترمربع دارای 6 باب کلاس درس به زودی در فاز یک سروستان شهرضا افتتاح خواهد شد.

وهم اکنون بعد از گذشت بیش از 4سال هنوز هیچ اقدامی از طرف اداره کل سازمان نوسازی مدارس استان صورت نگرفته است.

این درحالی است که معاون مشارکت های مردمی سازمان نوسازی مدارس استان سهم دولت برای تکمیل این مدرسه را 6میلیارد ریال برآورد کرده که 5میلیارد ریال آن از اعتبارات تملک دارایی شهرستان شهرضا در سال 95 به آن اختصاص یافت.

مدیر آموزش وپرورش شهرستان شهرضا درگفتگو باخبرنگار سیناخبر از وجود دومدرسه کانکسی درشهرضا خبرداد وگفت:یکی از این مدارس ، مدرسه میرپور درشهرک سروستان شهرضا بوده که به علت نبود فضای فیزیکی 60دانش آموز در دو کانکس و30دانش آموز دیگر در مکان سرایداری این مدرسه درس می خوانند.

محمود رستگار تصریح کرد: البته در شهرک سروستان  3باب مدرسه خیرساز نیمه تمام بوده که یکی از آن ها مدرسه صفیان است.

رستگار افزود:‌ حاج محمد صفیان  60 درصد عملیات ساخت این مدرسه را انجام داده اما اداره کل نوسازی استان درتحقق ساخت 40 درصد باقیمانده کوتاهی کرده و مدرسه رانیمه تمام رها کرده است.

وی اظهارداشت: درمدرسه دخترانه توحید شهرضا هم 28 دانش آموز در یک کانکس درس می خوانند.

براین اساس می طلبد تا متولیان آموزشی استان به ویژه اداره کل نوسازی مدارس که باتوجه به اینکه بارها وبارها وبارها اززبان مسئولان مختلف استانی وشهرستانی درباره اهمیت آموزش دانش آموزان وفراهم کردن امکانات آموزشی برای این عزیزان بحث شده اقدام جدی داشته باشد.

متاسفانه تاکنون با وجود انتشار اخبار متنوع از رسانه های مختلف مانند خبرگزاری صداوسیما، ایمنا ،تسنیم و خبرگزاری سیناخبر شاهد هیچ گونه پاسخگویی از اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان نبودیم.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang