کد خبر : 103286 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : May 17 2018 9:38AM - 1397/02/27
0 نفر 0 نفر

حمام های قدیمی شهرضا

سیناخبر- در شهرستان شهرضا حمام های بسیاری وجود دارد. معماری حمام های قدیمی شهرستان شهرضا از دوران صفویه است.

حمام های قدیمی شهرضا

به گزارش سیناخبردرگذشته در همه جای ایران حمام عمومی وجود داشت و اهالی محل حداقل هفته‌ای یک بار به منظور نظافت به حمام می‌رفتند . با این تفاوت که مردان قبل از طلوع آفتاب تا ساعت هشت صبح حمام می‌گرفتند و از آن ساعت تا ظهر و حتی چند ساعت بعد از ظهر حمام در اختیار زنان بود.

حمام‌های قدیم معمولاً چند متر از سطح کوچه و بازار پایین تر بود ؛ چون اگر غیر از این می‌بود آب به خزانه سوار نمی‌شد. از نکات فنی و هنری حمام می توان از چگونگی شبکه آبرسانی به خزینه ، گرمخانه ، سربینه ، حوض ها ، حوضچه ها و فواره های متعدد آن ها ، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام ،چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب ، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها ، هشتی های میانی و سردرها ، تناسبات فضایی ورودی ها و خروجی ها ، ارتفاع زیاد رختکن ، گود بودن حمام ، بهره گیری از آب قنات ، نگه داشتن حرارت ، ضدزلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین ، که بدون آن ها کارکرد حمام ممکن نمی شد نام برد.

کاشی های معرق ، هفت رنگ و کاشی های خشتی ، با تصویر انسانی از زیبایی های حمام های شهرضا می باشد. یکی از حمام های قدیمی شهرستان شهرضا که به ثبت ملی رسیده است ، حمام روستای امین آباد می باشد. حمام امین آباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان اسفرجان، روستای امین آباد، خیابان طالقانی، ورودی محله قدیم روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۸۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مصالح حمام:

    سنگ مرمر: ستون های حمام و کفپوش و لبه حوض ها

    کاشی : ازاره ها ,حوض ها وسکوها

    اجر : دیواره حمام و سقف

    سنگ لاشه : پایه های حمام

    تنبوشه : لوله های سفالی مخصوص سیستم آبرسانی حمام

    ساروج : خزینه ,تزئینات سقف حمام , پوشش داخلی حوض ها (ترکیب ساروج : آهک ,خاک رس ,خاکستر ,لوئی نی مرداب , سفیده تخم مرغ یا شیر که این دو ماده پروتئینی باعث چسبندگی می شود.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang