کد خبر : 113386 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : May 30 2018 10:26AM - 1397/03/09
0 نفر 0 نفر

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر رهنمایی

سیناخبر-حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدعلی اکبر رهنمایی اهل تهجد وشب زنده داری بود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر رهنمایی

به گزارش سیناخبر علماء ، فرزانگان و دانشمندان فقید شهرمان بوده  که هر کدام همچون خورشیدی درخشان بر تارک تاریخ پرافتخار شهرضا می درخشند .شهرضابه علت وجود مقام علمی ، سلوک رفتاری و خدمات ارزنده وبه مدد وجود پرافتخار آن ها ، « یونانچه » نام گرفته و دیار علم و ادب و هنر و ایثار گردیده است .

نگاهی به زندگی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر رهنمایی

در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی ، خداوند به آقاسید زین العابدین که از معتمدین مردم و سیدی خوش نام و متقی بود و به « آسید عابد » شهرت داشت ، کودکی هدیه داد که او را « سید علی اکبر » نامیدند . آسید عابد مردی روحانی و با تقوا بود که در زمان خود وجاهت و اعتبار خاصی نزد مردم بویژه متدینین داشت و در حل و فصل امور مردم مورد وثوق و در بیان احکام و مسایل شرعی متبحر بود . سیدعابد هنوز هم در ذهن مردم شهرضا به نام نیک شناخته می شود و حتی نوادگانش هم به اعتبار انتساب به وی مورد احترام اند.

تحصیلات :

سید علی اکبر در دامان چنین خانواده ای و بهره مند از تعلیم و تربیت پدر فاضلش رشد کرد و پس از آموختن تحصیلات مقدماتی در شهرضا ، برای کسب علم به اصفهان رفت و پس از تلمذ در محضر اساتید آن روز حوزه اصفهان ، مجددا به شهرضا بازگشت . اقامت در شهرضا فرصتی طلایی بود تا سیدعلی اکبر رهنمایی که روحانی خوش فکر و کوشایی بود از محضر« حکیم ملامحمدهادی فرزانه» که خود از استوانه های علم و فلسفه در شهرضا بود ، بهره ها بگیرد و از شاگردان مبرز و ممتاز آن بزرگوار گردد .

امامت جماعت:

بعد از فوت مرحوم شیخ الاسلام ، حجت الاسلام سیدعلی اکبر رهنمایی ، امامت جماعت مسجد مشهدی علی اصغر صدری شهرضا که از مساجد قدیمی شهر است را به عهده گرفت و تا آخر عمر شریفش نماز جماعت پر رونق و با شکوهی در این مسجد برپا داشت . بسیاری از مردم و بزرگان ایشان را « آعدل ائمه جماعت » آن زمان می دانستند و حتی بعضی از اهل علم برای شرکت در نماز جماعت ، اقتدا به ایشان را ارجح می دانستند . تبلیغ و ترویج معارف : تبحر ایشان در « بیان مسایل و احکام شرعی » زبان زد بود و در منبر و سخنرانی هایش نیز علاوه بر بیان مواعظ و احادیث و روایات ، به این امر مهم همت می گماشت . اهتمام به تشکیل جلسات و جَعده های صمیمی با طلاب و پاسخگویی به سوالات آنها بویژه در بیان نکات ظریف و لطیف ادبی و صرف و نحو از خدمات ماندگار آن مرحوم است .

خدمت به مردم :

دستخط های به یادگار مانده از ایشان در حاشیه صورت قباله های ازدواج و همچنین مبایعه نامه ها و اسناد خرید و فروش و نیز مصالحه نامه ها ، بیانگر « اعتماد و وثوق مردم » به ایشان است . فرزند ایشان ، آقای سید زین العابدین رهنمایی نقل می کند که بارها شاهد بوده که در زمان تنظیم مبایعه نامه اگر مرحوم ابوی احساس می کرد که فروشنده برای امر خیر و یا از سر استیصال و ناچاری به فروش ملک و اموال خود مبادرت نموده است ، پس از پایان تنظیم سند خرید و فروش و بدور از چشم خریدار و دیگران ، حق الثبت پرداخت شده را به خریدار برگردانده و هدیه می کرد.

سجایای اخلاقی :

التزام و تعهد ایشان به « رعایت و حفظ ذیّ طلبگی » و شان و منزلت روحانیت ، الگویی برای طلاب و علماء بود و « زهد و ساده زیستی » و « خدمت به مردم » از برجستگی های رفتاری ایشان بود . در بعد اخلاقی ، « مناعت طبع » بالایی داشت ، « صبور » بود و به « صله رحم » و دلجویی از مومنین و همسایگان بویژه فقراء اهتمام داشت . « خوشرو » و « مهربان » بود و به ندرت تندخو و خشمگین می شد . بسیار خوش سفر بود و توفیق ۱۴ سفر زیارت بیت ا.. الحرام نصیبش شد و همراهان خاطرات شیرین و ماندگاری از هم سفری با ایشان داشتند . اهل « تهجد و شب زنده داری » بود . آنقدر به خواندن و تکرار ادعیه و اذکار می پرداخت که بیشتر آنها را از حفظ می خواند .

فرزندان ایشان از خاطر نبرده اند که در ایام ماه مبارک رمضان مقید بود تا همراه اهل خانه ساعتی قبل از سحر و اذان صبح ، به قرائت ادعیه سحرهای رمضان بپردازد و هرشب در قالب شرح و توضیح فرازهایی از دعا ، خود و اهل بیتش را نصیحت و تذکار بدهد . « انس به قرآن » داشت و همه را به آشنایی و تلاوت قرآن و تدبر در آن سفارش می فرمود .

ذوق ادبی :

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر رهنمایی « ذوق ادبی » و طبع شعری هم داشت و از وی دفتر شعری باقی مانده که امید می رود به زیور طبع آراسته شود .

ارتحال :

سرانجام این عالم ربانی و باتقوا درسال ۱۳۴۸ به سرای باقی شتافت و پیکر مطهرش در میان حزن و اندوه عموم مردم ، تشییع و در صحن علماء امامزاده شاهرضا و در جوار استادش ، حکیم فرزانه به خاک سپرده شد .

فرزندان :

از آن بزرگوار شش پسر و دو دختر به یادگار مانده که همگی باقیات الصالحات آن مرحوم بوده و ضمن حفظ نام نیک پدر ، منشاء خدمات ارزنده ای به جامعه بوده و هستند . « شهید سید مهدی رهنمایی » از فرزندان و « شهید سیدمحمدرضا طیبی » نیز از نوه های دختری ایشان است .

ادامه راه پدر:

فرزند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر رهنمایی به نام سیدمحمد راه پدر را ادامه داد و پس از فراگیری علوم مقدماتی در حوزه های علمیه شهرضا به اصفهان رفت و نزد اساتید برجسته ای چون آیت اله ادیب و آیت اله خادمی تلمذ کرد و به کسوت روحانیت درآمد .

« حجت الاسلام سیدمحمد رهنمایی » سپس به حوزه علمیه قم شتافت و تا سال ۱۳۴۲ از دروس اساتیدی چون آیات عظام بروجردی و گلپایگانی بهره گرفت و فلسفه را نزد آیت اله طباطبایی فراگرفت و مجددا به وطن خود بازگشت . پس از فوت مرحوم ابوی ، بجای ایشان در مسجد مشهدی علی اصغر صدری به اقامه نمازجماعت و ترویج معارف پرداخت . حضور فعال در مسایل سیاسی و اجتماعی ، ارتباط مستمر و صمیمی با اقشار مختلف مردم و نیز اشتغالش به امر کشاورزی در کنار انجام وظیفه در حوزه روحانیت و طلبگی از ویژگی های برجسته اش بود . از شروع قیام و خیزش انقلابی ملت ایران بر علیه نظام ستمشاهی به رهبری امام راحل(ره) ، از طلایه داران و پرچمداران حرکت انقلابی در شهرضا بود و سخنرانی هایش بر علیه رژیم پهلوی مشهور است . نهایتا این روحانی مردمی و انقلابی در بهمن ماه ۱۳۷۶ به علت عارضه قلبی بدرود حیات گفت و به سرای باقی شتافت.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang