کد خبر : 113394 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : May 31 2018 11:30AM - 1397/03/10
0 نفر 0 نفر

روستای بوان

سیناخبر- روستای بوان دراستان اصفهان، شهرستان شهرضا ، شهر منظریه واقع شده است.

روستای بوان

این روستا معروف به روستای بوان است ولی قدیمی های این مکان آن را بون می نامند این روستا مکان خوبی برای گردش بوده و آثار باستانی خوبی هم دارد.

کد خدای آن فردی به نام حاج علی مساح بوانی بوده که  به رحمت خدا رفته و پسران اوهنوز در قید حیات هستند.

شهرهای نزدیک: شهرضا، آباده, نورآباد

روستای بوان در مسیر شهرضا – شیراز و در فاصله 16 کیلو متری جنوب شرقی شهرضا واقع شده است.برای رسیدن به این روستا باید 2 کیلومتر جاده فرعی را طی کرد .

در این قریه بقعه ای به نام شاهزاده عبد الرحیم فرزند امام موسی کاظم (ع) قراردارد ، این بقعه بنای مربع مستطیل است و برای ورود به آن ابتدا ایوان کوچکی قراردارد و اتاقی که می توان آن را کفش کن امامزاده به حساب آورد .

حرم امامزاده در محوطه کوچکی قرار دارد ، ضریح فلزی  به تازگی نوسازی شده و در وسط و به طول و عرض 100 * 188 سانتی متر ، کف ایوان و حرم و بقعه از سنگهای سفید و سیا ه مفروش شده است .

ارتفاع گنبد 11 متر و داخل آن با گچ ساده پوشیده شده و تزییناتی ندارد .

شکل گنبد از خارج تخم مرغی و در اصطلاح معماری گنبد رک هشت ترک نامیده می شود و خطوطی مورب بر روی آن برجستگی هایی به وجود آورده و روی آن از کاشی های خشت و ساده پوشیده شده اما شکل گنبد از داخل یکنواخت می نماید .

 دیوار داخلی حرم را با سنگ و ملاط محکم شده و از کف تا ارتفاع 6 متر به شکل کثر الاضلاع و بر گلویی گنبد از داخل بر یک کتیبه از آجر خشت کاشی آیاتی از قرآن و به خط ثلث نقش شده است.

در این بنا هیچ گونه کتیبه ای که نمایانگر تاریخ بنای این بقعه باشد دیده نمی شود .

بر ایوان ورودی به بقعه که کاشی کاری شده به خط نستعلیق چنین آمده : شاهزاده عبد الرحیم فرزند موسی کاظم (ع) اهدایی مصدق زاده اصفهانی 1355 و بر جلو ایوان قبوری از سالهای 1001 -1010 –1015 دیده می شود که این سنگ ها به علت تعمیرات به هم خورده و برای ازاره ایوان مورد استفاده قرار گرفته است .

این امامزاده دارای وقفیاتی از آب و ملک می باشد./سیری درایران

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang