کد خبر : 208106 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Oct 11 2020 8:41AM - 1399/07/20
2 نفر 1 نفر

در پرتو ستارگان

شهید احمد شیدانشید

سیناخبر- معلم شهید احمد شیدانشید فرزند علیرضا در تاریخ چهاردهم دی ماه 1339 در شهرستان شهرضا به دنیا آمد.

شهید احمد شیدانشید

در هفت سالگی به مدرسه رفت و تحصیلات خود را تا سوم دبیرستان ادامه داد و پس از آن در دانشسرای مقدماتی شهرضا خود را برای شغل معلمی آماده کرد و دو سال در روستاها به تعلیم و تربیت فرزندان روستایی پرداخت و به آنها درس شهادت و شهامت و از خودگذشتگی می‌داد. شهید به مطالعه کتب دینی علاقه‌مند بود و بیشتر به مطالعه کتب شهید مطهری می‌پرداخت.

دوران تحصیلات دانشسرای ایشان با اوج گیری انقلاب و تعطیلی کلاسها همراه بود.

 او نیز مانند دیگر دانشجویان انقلابی در صحنه حاضربود و در راهپیمائی ها با مردم حزب الله شرکت می‌کرد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دوباره به تحصیل پرداخت و دوره دانشسرا را با موفقیت به پایان رساند.

پس از آن به شغل معلمی پرداخت و با شروع جنگ تحمیلی با سپاه پاسداران و بسیج همکاری داشت و از افراد  فعال پایگاه مقاومت بسیج ولیعصر (عج) بود.

 او از حکومت لیبرال ها بر مردم رنج می‌برد و چهره زشت آنها را به مردم معرفی می‌کرد تا اینکه به لطف خدا بنی صدر عزل شد و عملیات فرمانده کل قوا شروع شد و شهید نیز در آن شرکت داشت و طعم پیروزی را چشید.

 پس از این عملیات به شهرضا برگشت و مشغول تدریس شد و برای بار سوم از طرف آموزش و پرورش به سنگرسازان بی‌سنگر پیوست و به عنوان راننده تدارکات مشغول فعالیت شد و در جبهه در امورتبلیغاتی و فرهنگی نیز فعال بود.

روزی شهید به مادرش گفت:  شما باید خمس بدهی.

 مادرش گفت : من در نماز جمعه انگشترم را به عنوان خمس دادم.

 ولی شهید گفته بود: طلا و حلقه ناقابل است تو باید خمس مال را از بهترین ها بدهی، خداوند به تو پنج پسر داده است و یکی از آنها را باید در راه خدا بدهی.

اتفاقاً در همان سال نیز به شهادت رسید.

شهید شیدانشید درتاریخ1361/07/02 در جاده اهواز خرمشهر به درجه رفیع شهادت نائل آمد و در گلستان شهدای شهرضا به خاک سپرده شد. دبستانی در شهرضا به نام این شهید نامگذاری شده است.

وصیت نامه شهید گرانقدر احمد شیدانشید

انا لِله وَ اِنا اِلیه راجعونَ

سلام بر محمد(ص) رهبر بشریت و سلام بر امام امت روحی لهُ الفداء منجی مستضعفین و سلام بر همه شهیدان از صدر اسلام تاکنون.

این وصیت نامه گناهکاری است که هیچ عملی برای فردای قیامت ندارد و فقط امید به فضل خدا دارد.

اَشهدُ انَ لا اِلهَ الا الله و اَشهدُاَن محمداً رَسول َالله و اشهدُاَن علیاً ولی الله. پس از اقرار به وحدانیت خدا و رسول خدا و ائمه معصومین (ع) معتقدم که شب اول قبر و سوال نکیر و منکر، قیامت و حساب اعمال همه حق است.

 اما بعد بنده حقیر برای رضای الله و برای لبیک گفتن به هل من ناصر ینصرنی حسین علیه السلام که در کربلای خونین ندا داد و امروز این ندا از حلقوم فرزند پاکش امام خمینی بلند است به جبهه جنگ حق علیه باطل آمده ام.

 بار الها می‌دانم که لیاقت شهادت ندارم و گناهکارم ولی مشتاق تو می‌باشم هرچند خودت فرمودی: مَن کانَ یَرجوا لِقاءِ ربهِ فَلیَعمل عَملاً صالحاً سوره کهف آیه 110

ولی من هیچ کار نیکی انجام نداده‌ام که به آن امیدوار باشم و فقط امید به لطف و کرمت دارم. خدایا به مقربان درگاهت این فیض عظمی را نصیبم گردان. زیرا

درمسلخ عشق جز نکو را نکشند                روبه صفتان زشت خو را نکشند

گر عاشق صادقی زکشتن مهراس               مردار بود هر آنکه او را نکشند

اما سخنی با پدر و مادرم دارم امیدوارم که مرا حلال کنید، اجر شما با امام حسین (ع) باشد.

 ناراحت نباشید که اگر فرزندتان را در راه خدا دادید در عوض فردای قیامت جلوی پیامبر (ص) روسفید هستید، راضی نیستم در شهادت من کسی گریه کند، به یاد حسین(ع) و غریبی او بگریید. اما تو همسرم باید زینب وار عمل کنی و همیشه به یاد خدا باشی اگر صبور باشی فردای قیامت زهرای اطهر (س) شفیع تو خواهد بود.

اما شما برادرانم همگی باید فقط به اسلام و امام بیندیشید که فردای قیامت از شما حساب می‌خواهند، تقوا پیشه کنید و همیشه به یاد خدا باشید زیرا که "اَلا بِذکراللهِ تَطمَئنَ القُلوب." بعدها که فرزندم بزرگ می‌شود و سراغ پدر را می‌گیرد به او بگویید که پدرش برای اسلام شهید شد و او باید این کوله بار را به دوش بکشد و راهم را ادامه دهد.

اما بعد از شهادتم شبهای جمعه دعای کمیل را برگزار کنید واز حاج آقا جلال بخواهید در آن دعا شرکت کند و همه برای امام حسین علیه السلام گریه کنید و ما را یاد کنید.

 اما مختصر پولی که در قرض الحسنه دارم بگیرید و خمسش را بدهید و در مورد خانه هم هرکاری خواستید انجام دهید.

اما سخنی با برادران فرهنگیم:

برادران مسئولیت شما خیلی زیاد است، زیرا شما اسم اسلام را روی خود گذاشته‌اید و این اسم بسیار سنگین است، اگر در فرهنگ خلاف اسلام و قرآن عمل کنند گناهش به گردن شماست.

مبادا توده‌ایها، بی‌حجابها و ضد انقلابها در فرهنگ بمانند و شما بی‌تفاوت باشید. تقوا پیشه کنید و از خود بیرون بیایید و در کارهایتان اخلاص را فراموش نکنید.

 تزکیه بشوید که تعلیم و تعلم بدون تزکیه گمراهی به همراه دارد.

 دیگر عرضی نیست والسلام.

            احمد شیدانشید 1361/06/24

منبع: معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان شهرضا

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات

یعقوب

1399/06/25

همسنگران شهیدان کاش ما هم لیاقت رفتن داشتیم

Designed and Powerd by Afrang