کد خبر : 208120 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Sep 15 2020 12:32PM - 1399/06/25
0 نفر 0 نفر

اجرای طرح های جدید در رسیدگی به فضای سبز شهری شهرضا ضروری است

سیناخبر- رئیس شورای اسلامی شهرشهرضا درنشست هم اندیشی فضای سبز شهری چند پیشنهاد کاربردی بیان نموده و آنها را مورد تاکید قرار داد.

اجرای طرح های جدید در رسیدگی به فضای سبز شهری شهرضا ضروری است

به گزارش روز سه شنبه سیناخبر محمدرضا الهیان در این نشست پیشنهاداتی به شرح زیر ارائه داد:

۱/تشکیل اتاق فکر، درموضوع فضای سبزشهری و پارک ها با استفاده از اساتیددانشگاه، دبیران هنرستان کشاورزی، کشاورزان تجربی و افراد اهل فن، به خصوص مدیران ادواری واحدفضای سبز

۲/به کارگیری و استفاده از چاه های آب متروکه سطح شهر، چنانچه زمانی برای آب شرب یا کشاورزی بوده و اکنون تعطیل شده است، بنابراین می توان برای تقویت آب فضای سبز شهری و جلوگیری ازکم آبی دراین خصوص، ازاین چاه ها، بهره برداری کرد. همچنین خریدسهم های غیرقابل استفاده باغات متروکه.

۳/مطالعه و برنامه ریزی جهت ایجادکمربندسبز، دراطراف شهربا استفاده از پساب تصفیه شده آب فاضلاب، باتوجه به سرمایه گذاری حدود یکصدمیلیارد ریالی شورا و شهرداری، درقراردادساخت دستگاه های تصفیه تکمیلی پساب فاضلاب.

۴/تبدیل بخشی از نهالستان شهرداری، به تفرجگاهی مناسب برای شهروندان، با طراحی های شایسته و ایجاد مسیردسترسی از جاده کمربندی به آن و همینطور ایجاد سوئیت وآلاچیق و قسمت های اردویی.

۵/تنوع بخشی و نواندیشی در کاشت گونه های درختی جدید و متناسب با اقلیم شهرضا و خداحافظی با ادامه کاشت درخت وِسک(مشهوربه وِزم) و قراردادن نمادین این مهمان چندساله در موزه سبز.

۶/ایجادکارگاه های کوچک سفالگری برای تامین نیاز یکصد هزارعددی گلدانهای سفالی درهرسال، با به کارگیری کودکان کار و افرادجویای کار با ایجاد شرایط لازم.

۷/برنامه دهی و ایجادانگیزه و رقابت بخشی با مسابقه همراه با جوایز یا امتیازات ساختمانی، جهت تشویق شهروندان به فضای سبزخانگی با کاشت مصارف خانگی وگیاهان دارویی درآمدزا و بام سبز(باتاکستانهای داربستی ازگونه های مختلف انگور) و باز ایجاد باغچه های بیرون از منزل(درضلعهای غربی و شمالی کوچه ها،به نحوی که به زیربنای ساختمان ها،خسارت واردنکند) و دیگر، ایجادفضای سبزدرنقاطی ازمحلهای عقب نشینی شده گذرها و خیابانهای درحال احداث.

۸/احداث باغ گلها در محلی مناسب به صورت چندمنظوره، برای بازدید، آموزش، تحقیقات، آزمایش، فروش،گسترش و نشاط و گردشگری.

۹/کاشت صرفا درخت سرو از ابتدا تا انتهای منطقه سروستان، به خاطرهماهنگی و هویت بخشی به واژه سروستان.

الهیان افزود: اگر بدون رودربایستی آسیب شناسی و قضاوت کنیم، درمی یابیم که علاوه برآفت های نباتی و کمبودهای آبی، عامل های دیگری ناخواسته به فضای سبز ودرختان شهرلطمه های جبران ناپذیری زده اند و به جرات معتقدم: شهرداران دوره های مختلف، با تحکم بخشی غیرتخصصی و صرفاَ َسلیقه ای و دستورات شتابزده، باعث نابودی بخش ها و فرصت های زیادی ازفضای سبز و درختان سطح شهرشده اند و متاسفانه بیشتر از آنچه فضاهای سبز را احیا کنند، باعث تخریب و نابودی آن شده اند.

وی در تائید ادعایش، حذف سرسبزترین و کهن ترین درختان میدان پیروزی(خیابان حکیم فرزانه-مقابل مدرسه القرآن)، حذف پارک سایه امامزاده شاهرضا (البته باجابه جایی درختان )، هرس های ناشیانه و نابودگر درختان سطح شهردرچندسال اخیرتوسط پیمانکاران طماع چوب، ازخیابان هایی مانند ابوذر(تونل سبزشهرضا) ، قطع شبانه درختان فلکه خلبان شهید شمسبگی (ژاندارمری)، قطع بیش ازنیازدرختان باغملی و فروش بخشی ازپارک روبه روی ‌بازارآهنگران، بی توجهی در آبیاری درختان اطراف جاده شهرضا-اصفهان، فدا شدن درختان پارک معلم به خاطر دعواهای بین دستگاهی، بی توجهی به درختان توت و سنجد کوچه های قدیمی و همینطور عدم جلوگیری ازتخریب وتبدیل مزارع وباغاتی مانند باغ دکترتوانا و...را دلیل بر ادعاهایش دانست.

   رئیس شورای اسلامی شهر افزود: نشاط و سلامت شهروندان، مشروط به تَنَفّس سالم است و تامین اکسیژن لازم برهرنَفَس شهروندان، به واسطه درختان و فضای سبزشهری تحقق می یابد، بنابراین هرگونه اِهمال و کوتاهی، نوعی گناه و عدم رعایت حقوق شهروندی و حق الناس محسوب می شود و قطعاََ هرگونه تلاش و کوشش، ازبرنامه ریزی تا اجرا، نوعی جهاد و فضیلت محسوب شده و دارای ثواب کثیر  واَجر وافر و مُزد اُخروی است.

منبع: روابط عمومی شهرداری و شورای شهر شهرضا

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang