کد خبر : 92431 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jan 25 2018 12:51PM - 1396/11/05
0 نفر 0 نفر

گردشگری

لیزی سنگی

سیناخبر- دو لیزی سنگی در دامنه کوه دامزاد که یکی مخصوص کودکان و دیگری برای بزرگسالان بوده و سومین لیزی سنگی در دامنه کوه شاهرضا قرار گرفته است.

لیزی سنگی

به گزارش سیناخبر لیزی سنگی در نزدیک نقطه پایانی خود حفره ای بنام فنجان نما داردکه شیره یکی از گیاهان مقدس (هوم یا ریش بزگ، گوکرن، مورد و ...)را داخل آن می ریخته اند تا افرادی که بر روی کوه لیزونک لیز می خورند، شیره گیاه داخل فنجان نما بر بدن آنها پاشیده شده و از این طریق آنها به مراد و اعتقاد ساخته ذهن خود برسند. با ورود به ابتدای لیزی سنگی، ناخودآگاه از انتهای آن سر در خواهی آوردبدون اینکه اختیاری بر کنترل خود داشته باشی چراکه صیقل و لیزی سنگ، از صابون خیس نیز، بیشتر شده است

در ایران باستان زنان و مردانی که بارورنمی شدند از فراز تپه ای سنگی که بسیار لیز بوده سر می خوردند و با سرعت به انتهای پایینی سنگ که می رسیدند یک گودی ایجاد شده بوده که به فنجان نما معروف است برخورد می کرده، درون این گودی پر از عصاره ی گیاه هوم بوده که بر لیز خورنده می پاشیده است و بدین طریق متبرک می شده است. .

 همانطور که ذکرشد لیزی سنگی Rock slip یک تخته سنگ به هم پیوسته و بسیار صیقلی است که طول آن از 2متر تا 8 متر متفاوت است. گردشگران در نقاط مختلف ایران و حتی قزاقستان شاهد آن و کار بری مسحورکننده ی آنها هستند.

آغازین نقطه ی شروع اکثر لیزی های سنگی نقش بزکوهی یا استیلیزه شده ی آن دیده می شود. چرا که بزکوهی نماد زایندگی و باروری است. در کنار بعضی لیزی های سنگی نقش پنجه ی دستی نیز وجود دارد که در اکثر نقاط دنیا این پنجه ی دست با همان مضمونی که در ایران است وجود دارد.  این پنجه ی دست اثر دست انسانی پاک و منزه است که لیز خوردگان و کسانی که بر فراز کوه اجرای آیین مذهبی کرده اند، دست روی نقش پنجه دست می گذاردند و دعا می خوانند تا متخلق به اخلاق آن شخصی شوند که اثر پنجه ی دستش بر روی سنگ نقش بسته است، بشوند.

فنجان نماهایی که روزگاری محلی پر از هیاهو و سرود خوان ها بوده و امروز مهجور و درحال نابودی اند.

میراث فرهنگی   حفاظت همگانی               

حمیدرضا غضنفری –مسئول حفاظت اداره میراث فرهنگی شهرستان شهرضا

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang