کد خبر : 133698 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jul 12 2018 11:39AM - 1397/04/21
0 نفر 0 نفر

حمام تاریخی شیخ صفی در مبارکه مرمت شد

سیناخبر- مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از پایان مرمت 'حمام تاریخی شیخ صفی' مربوط به دوره قاجار در شهرستان مبارکه از توابع اصفهان خبر داد.

حمام تاریخی شیخ صفی در مبارکه مرمت شد

به گزارش سیناخبرپایگاه های ثبت جهانی و گروه حفظ و احیا میراث فرهنگی استان اصفهان به نقل از فریدون اله یاری افزود : حمام تاریخی شیخ صفی پس از اتمام عملیات مرمتی به ساختمان اداری میراث فرهنگی مبارکه تغییر کاربری داده می شود.

وی گفت: برای مرمت این بنا بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون ریال هزینه شده است.
مدیر گروه حفظ و احیا میراث فرهنگی استان اصفهان نیز به اقدامات مرمتی در حمام تاریخی شیخ صفی اشاره کرد و افزود: شناسایی و مرمت کانال های دفع رطوبت ، اتصال کانال های دفع رطوبت جدید به کانال های قدیمی ، تراشیدن اندودهای قبلی ، گچ و خاک کردن و سفید کاری دیوارها و طاق های حمام از اقدامات صورت گرفته در این حمام است.
فریبا خطابخش افزود: ایجاد ازاره ها (آن قسمت از دیوار اتاق یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین باشد)، کف سازی و تاسیسات زیربنایی ، بازسازی و مرمت ورودی به همراه دست اندازهای دو طرف از دیگر اقدامات مرمتی در این بنای تاریخی است.
حمام تاریخی شیخ صفی مبارکه مربوط به دوره قاجار است و در 14 اسفند سال 1385 به شماره 17816 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وی همچنین ازآغاز مرمت جبهه شمالی خانه تاریخی رضوی مربوط به دوره قاجاریه در شهرستان مبارکه خبر داد و گفت: برای اجرای عملیات مرمتی این بنا هزینه ای بالغ بر 300 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.
وی اظهارکرد: مرمت جبهه شمالی خانه رضوی با سبک سازی بام ، تعویض تخته کوبی و تیرهای فرسوده ، پالانه کردن طاق های قوسی ، قید بندی و شیب بندی و در نهایت ایزولاسیون انجام می شود.
خطا بخش تصریح کرد: در صورت تامین اعتبار ، اقدامات مذکور برای جبهه شرقی این خانه تاریخی هم صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang