کد خبر : 228628 دسته : اجتماعی و فرهنگی
تاریخ انتشار : Jan 20 2021 5:37PM - 1399/11/01
0 نفر 0 نفر

یک میلیارد ریال اعتبار به مناسب سازی اماکن و منازل معلولان شهرضا اختصاص یافت

سیناخبر- به دنبال سفر استاندار به شهرضا و تماس تلفنی استاندار با رییس سازمان بهزیستی کشور، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در سفری یک روزه از نزدیک مشکلات معلولان شهرضایی را شنید.

یک میلیارد ریال اعتبار به مناسب سازی اماکن و منازل معلولان شهرضا اختصاص یافت

به گزارش سیناخبر محمد نفریه صبح امروز چهارشنبه در جلسه ای که در فرمانداری برگزار شد، ضمن دستور ویژه برای حل مشکلات معلولان شهرضایی، قول اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای مناسب سازی اماکن و منازل معلولان شهرضایی را داد و افزود: پس از براورد هزینه یک دستگاه خودروی دومنظوره برای استفاده به عنوان وسیله حمل و نقل معلولان و آمبولانس خریداری می شود.

نفریه از تغییر سیاست نگهداری معلولان در مراکز کوچک خبر داد و گفت:   ۲۷۰ خانه کوچک توانبخشی در سراسر کشور فعال است.

وی بیان داشت: ۲ هزار و ۵۰۰ مرکز بزرگ نگهداری معلولان در کشور فعالیت می کنند که طی سال های اخیر سیاست سازمان بهزیستی به سمت تشکیل خانه های کوچک تغییر کرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: سازمان بهزیستی سعی دارد با راه‌اندازی و گسترش «خانه‌های مراقبتی کوچک» افرادی که دارای توانمندی‌های بیشتر از سایرین بوده را جدا کرده و با وارد کردن آن‌ها به این خانه، آن‌ها را مجددا با اجتماع پیوند دهد.

نفریه تصریح کرد: تعداد ساکنان این خانه ها بین ۱۰ تا ۱۵ نفر بوده و هر فرد زندگی عادی و محدوده شخصی خود را دارد.

وی گفت:  ۶۰ درصد معلولان کشور جزو جامعه بیکاران هستند که برای تسهیل اشتغال آنان طرح های تشویقی در نظر گرفته شده است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: حق بیمه کارفرمایانی که اقدام به، به کارگیری معلولان کنند تا ۵ سال پ‍‍‍‍‍رداخت می شود.

نفریه تصریح کرد: ۳ درصد سهمیه استخدام مراکز دولتی مختص معلولان بوده و امسال هزار و ۵۰۰ نفر سهمیه استخدامی به معلولان اختصاص یافت.

مسکن، کمبود نیروی انسانی برای پرستاری معلولان نخاعی در منازل، کمبود پزشک برای ویزیت در منزل، اشتغال و معیشت، هزینه های درمانی بالایی که به رنج معلول داری خانواده ها اضافه شده، نامناسب بودن اماکن و معابر شهری و نبود خودروی مناسب سازی شده برای معلولان، مهمترین مشکلاتی بود که توسط معلولان در این دیدار مطرح شد.

در حال حاضر ۵۴ مرکز فعال در حوزه های مختلف بهزیستی درشهرضا خدمات ارائه می کنند.

3 هزار و 29 نفر معلول زیر پوشش اداره بهزیستی شهرضا هستند.

ارسال به دوستان
تصاویر خبر
نظرات
Designed and Powerd by Afrang